Naposledy aktualizováno: 22.01.2020 20:38:50
logo

Obecní knihovna Brusné

OBRÁZEK : cte_si_rad.jpg

 

Proč si nečteme rádi? Protože nevíme co!

 

V době Internetu, zrychlené práce i zábavy nemáme čas – a často ani trpělivost – hledat „ji“ v záplavě nových titulů. Nemáme KDY, nevíme JAK. Pak už se lehce vytratí PROČ.

ČTE_SY_RÁD je neustále aktualizovaná databáze k doporučování čtivých knih.

ČTEnářův SYmpatický RÁDce Vám najde „ty pravé“! Ty, které Vás pobaví a potěší. Ty, které Vás ovlivní a posunou. Ty, u kterých nebudete chápat, jak jste je mohli míjet. Ty, které si zamilujete a budete se k nim neustále vracet. Ty, které pak budete dále sami doporučovat.

 • nejčtivější napříč žánry – To nejčtivější z každého žánru – od románů po komiksy.
 • statistický TOP – To, co právě letí a hýbe světem. Nejprodávanější a nejpůjčovanější knihy v České republice v posledních letech.
 • literární ceny – Knihy ověnčené prestižními cenami – od Nobelovky po Pulitzera – čekají, až si je zamilujete i Vy.
 • nová krev – Seznamte se s vycházejícími hvězdami českého knižního nebe; čtěte, co napsali, čtěte, kdo jsou.
 • známé osobnosti doporučují – To, co těší číst Vaše oblíbence, idoly a vzory. Prozradí Vám to a podělí se o osobní tipy. Čtěte to samé jako oni!
 • tématické sady knih – Sady knih, které se vztahují jak k významným výročím, událostem či osobnostem, tak  i k profesím, náboženským skupinám apod.

www.ctesyrad.cz

 


OBRÁZEK : cele_cesko_cte_detem.jpg

Celé Česko čte dětem ® 

Projekt Celé Česko čte dětem® vznikl proto, aby si společnost uvědomila, jak ohromný význam má pravidelné čtení dítěti pro jeho emocionální vývoj a pro formování návyku číst si v dospělosti. Vědci a praktikové shodně tvrdí, že pravidelné hlasité předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť a obrazotvornost, obohacuje ho o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje jeho sebevědomí. Právě proto je společné čtení vítanou formou moudrého kontaktu s dítětem a vynikající výchovnou metodou. Pravidelné před­čítání v přátelské atmosféře je spolehlivý a účinný způsob, jak se může čtení stát pro dítě stejně přitažlivým, či dokonce ještě přitažlivějším než televize. Právě to je ta správná cesta, jak dát dítěti pocítit jeho důležitost, projevit mu svou lásku, nenásilně rozvíjet jeho jazykové dovednosti a všeobecné vědomosti a formovat jeho vlastní návyk a potřebu číst si s chutí rovněž v dospělosti.

 

Všichni chceme, aby z našich dětí vyrostli moudří, dobří a šťastní lidé. Jak toho dosáhnout? Čtěme dětem!

 

ČTĚME DĚTEM 20 MINUT DENNĚ. KAŽDÝ DEN!

 

Čtenářem se nikdo nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu!

 

Pravidelné čtení dítěti:

 • vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem
 • podílí se na emočním rozvoji dítěte
 • učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově
 • rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí myšlení
 • formuje čtecí návyky a podporuje získávání vědomostí po celý život
 • rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění, usnadňuje učení
 • je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte

www.celeceskoctedetem.cz

 


OBRÁZEK : cteni_pomaha.jpg

 

Čtení pomáhá

 

Naším cílem je umožnit vám spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým.

Nabízíme vám seznam krásných knih ke čtení, pro vaše pohodlí rozdělených do tří kategorií podle věku čtenářů. Až některou z knih přečtete, vraťte se k nám zpět. Poté, co odpovíte na pár otázek vztahujících se ke knize, získáte 50 korun.Tuhle odměnu si nemůžete vyzvednout v hotovosti, můžete ji však věnovat někomu, kdo čeká na vaši pomoc. Třeba na výcvik pejska, který pomůže postiženému člověku, na speciální kolo pro maminku, která nemůže chodit, nebo na operace, které vrátí zrak africkým dětem.

 

Čtení je úžasná zábava. Teď může být ještě něčím víc pro vás i pro ty, kterým pomůžete. Těšíme se, že se k nám brzy vrátíte.

 

Fakta o projektu Čtení pomáhá

 • Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři.
 • Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Knihy

 • Knihy jsou rozděleny do kategorií podle věku čtenářů (3.–5. třída, 6.–9. třída, střední škola).
 • Účastnit se mohou i žáci 1. a 2. tříd, kteří zvládnou samostatně přečíst vybrané knihy. Zařazeni budou do nejmladší kategorie.
 • V každé kategorii bude k dispozici minimálně 20 knih k přečtení. Cílový stav je minimálně 100 knih v každé kategorii.
 • V nejmladší a střední kategorii vybrala první knihy veřejnost v anketě O nejlepší knihu pro děti a mládež. Do ankety nominuje knihy odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. Pro nejstarší kategorii vybrala knihy odborná porota přímo.

Charity

 • Charity, kterým budou moci čtenáři věnovat své kredity, bude projekt Čtení pomáhá vybírat ve spolupráci s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery.
 • Předpokládáme, že ročně podpoříme více než 100 charitativních projektů celkovou sumou 10 milionů korun. V každém okamžiku bude v projektu k dispozici pro hlasování minimálně 10 charit. Tím bude zajištěno, že peníze se k potřebným dostanou dříve. Po úspěšném naplnění charity bude nabídka doplněna o další.

www.ctenipomaha.cz